Storczyki Haute couture

Najnowszy krzyk mody! Jan Taminiau przedstawia.

Jan Taminiau już wcześniej czerpał inspirację ze storczyków tworząc swoje kolekcje. Uważa storczyki za źródło inspiracji dla haute couture i projektuje piękne suknie o cechach storczyków. Kolekcje powstały z inicjatywy grupy projektowej Storczyki „Sztuka Życia”, klubu zrzeszającego producentów storczyków doniczkowych i holenderskich hodowców.

LOOK16

Spostrzeżenia Jana Taminiau:
To wielki zaszczyt i honor móc pokazać Wam dziś moją kolekcję.
W lipcu tego roku będę świętować dziesięciolecie mojej pracy jako projektanta. Po około dziesięciu latach na wybiegu, zdecydowałem się na intymną prezentację w salonie, podczas której chciałbym zabrać Was w podróż badawczą. Jest to osobista podróż, podczas której opowiem o moich fascynacjach, jak np. o zamiłowaniu do rękodzieła i o tym, jak coraz bardziej cieszy mnie sposób, jak wszystko splata się razem w nowoczesne kolekcje.

Punktem wyjściowym tej kolekcji to cenne zdjęcie, stary szal oraz storczyk. W storczykach inspiruje mnie kruchy wzór nerwów na płatkach, tę strukturę można odnaleźć w mojej kolekcji np. w postaci haftów oraz popękanej skóry na niektórych sukienkach. Mają tyle różnych cech, czasem są silne i wybujałe, czasem delikatne i wycofane, jednak zawsze królewskie. Jak widać, w krawiectwie chodzi o szczegóły.

Mój świat to połączenie przeszłości, teraźniejszości, techniki oraz rękodzieła. Wszystkie te elementy, wraz z moimi uczuciami, przekładam na kształty i materiały. W ten sposób wprowadzam do kolekcji różne warstwy, tworząc napięcie między materiałami: połysk kontra mat oraz twardość kontra miękkość.

with-Jan-Taminiau-adjusting-the-dress-inspired-by-the-Vanda-Orchids