Wybór cieniówki i kredowania

W uprawie Anthurium i Phalaenopsisa często stosuje się od 1 do 3 cieniówek. Liczba cieniówek zależy od położenia gospodarstwa i typu szklarni.

Jedna cieniówka

Przy wyborze jednej cieniówki warto rozważyć pewne ważne kwestie:

W krajach o dostatecznie długim dniu i temperaturze nie spadającej poniżej 0 stopni, połączenie cieniowania i energooszczędności jest korzystne. Wadą jest konieczność rozszczelniania nawet w przepiękne dni aby uniknąć nadmiernego wzrostu temperatury w szklarni!

Przy niższych temperaturach na zewnątrz i przy niższym promieniowaniu słonecznym lepszym wyborem jest cieniówka energooszczędna, gdyż filtruje relatywnie mało światło i w ciągu dnia może być dłużej zaciągnięta.

Kredowanie jako sposób zacieniania jest w obu przypadkach dobrym wyborem w letnie miesiące.

Dwie cieniówki
Gdy montowane są dwie cieniówki zazwyczaj jest to cieniówka energooszczędna i cieniująca. Kurtyna cieniująca może być typu otwartego lub zamkniętego.

Zaletą otwartych pasków jest możliwość całkowitego zaciągnięcia cieniówki w czasie słonecznej pogody, co skutkuje pięknym, równym klimatem pod cieniówką. Główną wadą jest zdecydowanie mniejsza energooszczędność tego typu cieniówki w porównaniu do cieniówki z zamkniętymi paskami. Kurtyny cieniujące różnią się też między sobą w zależności od procentu zacieniania. Im niższy procent zacieniania tym więcej trzeba użyć kredowania.

Cieniówka z zamkniętymi paskami ma przewagę zimą. Można osiągnąć taką samą temperaturę przy niższej temperaturze w rurach, a w rezultacie roślina utrzymuje lepszy mikroklimat w czasie zimnych nocy (<0°C na zewnątrz). Producenci, którzy wiosną chcą wejść szybciej w pełną moc produkcyjną uprawy powinni pomyśleć o cieniówkach typu zamkniętego. Temperaturę można podtrzymywać bez nadmiernego ogrzewania. Jest to niekorzystny system latem. Ze względu na zamkniętą strukturę cieniówka zawsze będzie lekko otwarta, gdyż inaczej całe ciepło pozostanie wewnątrz. To oznacza, ze temperatura może znacznie wzrosnąć. Przy cieniówkach typu zamkniętego potrzeba większego kredowania, co może prowadzić do większej konsumpcji energii w czasie łagodnej pogody wiosną/latem!

Można wybrać także cieniówki dyfuzyjne. Procent cieniowania cieniówki dyfuzyjnej jest porównywalny do procentu zacieniania takich cieniówek jak Tempa czy Solaro. Zaletą jest zdolność rozpraszania światła, w konsekwencji czego światło lepiej penetruje uprawę. Dzięki temu różnica temperatur pomiędzy niżej i wyżej położonymi liśćmi jest mniejsza, a w rezultacie roślina może rosną lepiej. Ostatecznie prowadzi to do szybszego tempa wzrostu, ale nadal nie jest jasne o ile szybszego. Wada cieniówki dyfuzyjnej to znacznie mniejsza energooszczędność niż u cieniówki z zamkniętymi paskami!

W krajach o łagodnych zimach i ciepłych latach najlepszym wyborem jest cieniówka energooszczędna i cieniówka typu otwartego. W krajach o surowych zimach i łagodnych/ciepłych latach najlepsza jest cieniówka typu zamkniętego.

Trzy cieniówki
Przy wyborze trzech cieniówek zazwyczaj są to folia (zamontowana na stałe lub ruchoma), cieniówka energooszczędna i cieniówka cieniująca. Czasem jest to połączenie cieniówki energooszczędnej i dwóch cieniujących.

W zestawieniu folii z cieniówkami energooszczędną i cieniującą można nadal korzystać z kredowania gdyż nadal temperatura wewnątrz może podnieść się nadmiernie. Przy cieniówce energooszczędnej i dwóch cieniujących temperatura mniej się podnosi, więc nie ma potrzeby dodatkowego zacienienia przez kredowanie. Jedynym powodem kredowania przy takim połączeniu cieniówek jest smużenie światła w szklarni. Można to wyeliminować nanosząc powłokę dyfuzyjną.

Innym możliwym zestawieniem jest cieniówka energooszczędna, cieniówka dyfuzyjna z otwartymi paskami i cieniówka aluminiowa z zamkniętymi paskami. Takie połączenie oszczędza najwięcej energii przy najlepszym wykorzystaniu wpadającego światła. Ta metoda pozwala na kontrolowanie światła PAR (cieniówki pracują w oparciu o wyniki pomiarów światła PAR w szklarni), gdyż jest możliwe zapewnienie różnego zacienienia przy dwóch kurtynach cieniujących.

Ostatnią możliwością jest zamontowanie cieniówki energooszczędnej pod dwiema cieniówkami na jednej konstrukcji (duo screens). Może to być cieniówka dyfuzyjna z cieniującą typu zamkniętego. Zaletą jest zatrzymywanie mniejszej ilości światła przez cieniówkę dyfuzyjną w porównaniu do cieniówki cieniującej typu zamkniętego co pozwala na zapewnienie różnych kombinacji zacienienia. Przykładem jest cieniówka dyfuzyjna z 50% zacieniania i 50% kurtyna cieniująca (Tempa). Powyższe połączenie pozwala w pełni wykorzystać zalety obu tkanin zimą i latem. Dzięki konstrukcji obu cieniówek na jednym systemie nie trzeba instalować dodatkowej cieniówki (którą czasem trzeba rozszczelnić) na kratownicy.

Niniejszy artykuł przygotowano we współpracy z Bureau IMAC. W przypadku pytań lub w celu otrzymania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt z Bureau IMAC.